Pagekon riasnaty je pomerne veľký druh gekónu z lesov južnej Novej Kaledónie. Vyskytuje sa v šiestich hlavných druhoch(z ktorych sa potom vytvaraju  poddruhy):

  • R. Auriculatus

  • R. Ciliatud

  • R. Chahoua

  • R. Leachianus

  • R. Sarasinorum

  • R. Trachyrhynchus

Sú jedným z najobľúbenejších jašteríc, ktoré sa chovajú vo Veľkej Británii. Pagekon riasnaty je ľahko identifikovateľný polopriepustným chvostom, hlavou tvaru trojuholníka a výčnelkami nad očnou jamkou pripomínajúcou mihalnice. Prirodzene sa vyskytujú v odtieňoch šedej, hnedej, červenej, oranžovej a žltej, ale súkromní chovatelia ich rafinovali do mnohých farebných a vzorových tvarov. Pagekony riasnate sa najčastejšie vyskytujú v južnej provincii Nová Guinea, vyskytujú sa však aj na okolitých ostrovčekoch a na ostrove Grande Terre.

Pagekoni riasnatí pochádzajú z mierneho až teplého a vlhkého prostredia. Na rozdiel od iných plazov potrebujú iba priestor na vyhrievanie okolo 24 ° C . Ak budu mať vysoké teploty, môžu byť vystavení stresu. Aby ste zabránili prehriatiu a zaistili optimálne vetranie, odporúčame predným a horným vetraním. Velkosť terária musí byť primerana velkosti chovaneho druhu Rhacodactylusa. Pagekoni riasnatí radi lezú a väčšinu času trávia mimo substrát. Na tento účel by malo byť na mieste pripevnené množstvo tvrdého dreva, ktoré poskytujú viac trás nahor a nadol. Pagekoni riasnatí nie sú plachi, ale najlepšie je zabezpečiť dostatočné zaistenie terária. Môžu byť zvedaví a nenápadne újsť. Pagekoni dostávajú veľa hydratácie z rosy na listoch a kvetoch, takže je dobré zabezpečiť, aby pri postrekovaní bolo k dispozícii množstvo veľkých listov a rastlín (skutočných alebo umelých), ktoré zachytávajú vodu.

Pagekoni riasnati prirodzene trávia dlhú dobu v korunách lesov v čiastočnom svetle. Ako osvetlenie je idealne kombinovať žiarovku a žiarivku. Jeden ako tepelny a druhy ako svetelny zdroj s ultrafialovym podielom ziarenia. Pri obyčajnych ziarovkach je potreba zvysit vitamin D-D3. Usporne ziarovky maju vyhovujucu intenzitu, ale su nevyhovujucim tepelnym zdrojom Ak je miestnosť, v ktorej je pagekon udržiavaný, veľmi studená, možno zistíte, že v takom prípade môžete počas dňa i noci  používať vyhrievaciu podložku.

Ako u väčšiny domácich miláčikov aj pagekoni potrebujú na prosperitu čisté prostredie. Odporúčame viditelne necistoty čistiť každý deň(ako su hovienka a pod). Úplné čistenie podlá zapachu ,pripadnemu znecistetiu substratu(teda aspon raz za mesiac)  Pri čistení teraria by ste mali odstrániť zviera, všetky dekorácie. Ja pri čisteni menim aj cely substrat a vymienam ho za novy. Deekoracie odporucam cistit tiez.  Akonáhle je terarium vypratane, môžete ho postrekovať dezinfekčným prostriedkom šetrným k plazom . Zvyčajne pracujú veľmi rýchlo a je potrebné ich nechať asi 30 sekúnd. Pokyny nájdete zvyčajne na obale dezinfekčných prostriedkov. Akonáhle dezinfekčný prostriedok dokončí svoju prácu, môže sa papierovou utierkou utrieť z povrchov. V niektorých prípadoch možno budete chcieť tento proces zopakovať druhýkrát, aby ste sa uistili, že kryt je dôkladne vyčistený. Vaše dekorácie sa dajú vyčistiť podobným spôsobom, jednoducho ich postriekajte dezinfekčným prostriedkom a dôkladne ich opláchnite vodou . Terarium aj dekoracie nechajte poriadne vyschnut a vyvetrat. Potom mozte vlozit novy substrat, dekoracie a az ked sme si isty ze vsetko je dostatocne suche a hlavnne umyte,vlozime pagekona spat do cistuckeho teraria.

Pagekoni prosperujú vo vlhkom prostredí s množstvom zvislých trás a rôznych textúr. Pri zdobení priestorov by sme mali začať s podstielkou. Používa sa kôra alebo zmesi pôdy a machu, ak plánujete zachovať umelé rastliny. Taktiez ako substrat mozme pouzit čistu rašelinu bez hnojiv a pripravkov. Niekto pouziva aj lignocel(kokosova drť), no ja Vám to neodporúčam. Často sa stáva, že pagekon pri loveni potravy môže zjest kusok substratu. Lignocel sa mu napučí v brušku. Spôsobí mu to tazkosti s travenim, bolesti. V nestastnom pripade aj smrt. Raselina narozdiel od lignocelu mu neublizili.  No ak plánujete zachovať živé rastliny, mala by existovať drenážna vrstva , deliaca sieťka alebo rúno, potom pôda bohatá na živiny . Na to, aby sa do pôdy mohola vysadiť živa výsadba, je možné do pôdy pridať iný čistiaci hmyz. Zistili sme, že pružiny sú pre tento druh krytu najlepšie. Akonáhle je substrát na mieste, je možné pridať ťažšie vetvy a vinič . Cieľom je poskytnúť robustnú vertikálnu štruktúru s viacerými cestami z jednej strany krytu na druhú a zdola krytu zhora. Pri výbere vetiev sa uistite, že najmenej 1/3 z nich sú pokryté kôrou alebo iným absorpčným materiálom. Výsledkom bude zaujímavá zmena textúry medzi vetvami a tiež to pomôže udržiavať vysokú vlhkosť počas celého dňa. Akonáhle je hlavná štruktúra na mieste, mali by sme sa zamyslieť nad dekoráciami, ktoré zachytávajú vodu.  Pagekoni budu piť z kvapiek chytených na listoch alebo daždi zachytených v uzloch dreva a v prirodzene sa vyskytujúcich dutinách. Zistili sme, že najlepšími umelými dekoráciami pre toto sú husté koncové rastliny alebo živicové ozdoby . Pri použití živých rastlín z džungle sme zistili, že vinič, ako je devils ivy, Philodendron scandens alebo Ficus benjami, sú najlepšie. Aj keď gekón bude väčšinou piť z dekorácií v hornej časti krytu, stále stojí za to mať na úrovni podlahy plytkú vodu s konštantným prívodom, aby sa zabezpečilo, že v kryte je vždy zdroj hydratácie.

Pagekoni riasnaty sú všezrave, čo znamená, že budú jesť rozmanitú stravu živého hmyzu a ovocia. Pre živú časť hmyzu z tejto stravy by sme odporúčali hnedé cvrčky (domace) ktore mame v ponuke. Sú veľmi výživné pre pagekonov, je ľahké ich loviť. Cvcky musia byt v takej velkosti ,aby ich mohol bez problemov zjest a nezadusil sa. Velkost cvcrka by mala byt taka velka, ako jeho medzera medzi ocami. Jedlé červy môžu byť pre nich ťažko stráviteľné, preto ich poskytujeme iba zrelým gekónom (vo veku 18 alebo viac rokov) a iba raz alebo dvakrát týždenne. Pre ovocnú a zeleninovú časť stravy odporúčame jednu z práškových zmesí alebo ovocne žele pre pagekonov. V teriaru je potrebne mat aj misku s vodou,ktoru menime kazdy den. . Možno z toho nikdy neuvidíte pit pagekona( mne sa to podarilo), ale je potrebne, aby sa mohli podla potreby napiť.

Pagekoni riasnatí dostanú väčšinu toho, čo potrebujú od svojho stravovania, ale sú tu aj niektoré vitamíny a minerály, ktoré potrebujú vo vyšších koncentráciách. Spravidla sa dodávajú vo forme práškov vápnika a vitamínov, ktoré sa na prášok živej potravy zaprášia. Existuje veľa značiek a typov doplnkov, ale zvyčajne sa cvrcky prasia multivitaminom a vapnikom.  U väčšiny zvierat sa tieto látky striedajú každý deň, aby si každý deň získavali vitamíny a každý deň získavali vápnik.

Comments ()